
Cubo E enclosureCubo E enclosure 800x1200x300mm, plain sides, stainless steel, AISI 304
Compatibility:Cubo E
Product code: ESSP8012030Electrical number: 3449162
Casemet’s Cubo E standard enclosure series is ideally suited for protecting electrical systems thanks to its features – making it an excellent choice, for example, as an electrical cabinet or junction enclosure. The enclosure’s characteristics, such as high IP and IK ratings, a wide range of sizes, and a latched door, offer extensive possibilities for various applications and customisation.
✓ Suitable for outdoor use
| Weight | 69.98 kg |
| Width | 800 mm |
| Height | 1200 mm |
| Depth | 300 mm |
| Internal depth | 289 mm |
| External base depth | 285 mm |
| External cover height | 15 mm |
| Material | Stainless steel AISI 304 |
| Colour | Steel |
| Gasket seal | Polyurethane |
| Surface finish | No coating |
| Wall mounting possible | Yes |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Pole mounting | Yes |
| Number of doors | 1 |
| Number of locks | 1 |
| Opening mechanism | Latch mechanism |
| Impact resistance | IK09 |
| EN 62208 | Yes |
| UL A508 | Yes |
| DNV-GL | Yes |
| IP rating | IP66 |
| Country of origin | FI |
| CN8 code | 85381000 |
| Finnish electrical number (STK) | 3449162 |
| Swedish electrical number (SEG) | 2533662 |
| Casemet product code | ESSP8012030 |
| GTIN/EAN code | 6418677179785 |
| ETIM class | EC000261 |
| Reseller information | Available from our distributors Sonepar, Onninen, and Ahlsell. |
| Enclosure base | Yes |
| Cover / door | Yes |
| Cover plugs for mounting holes (and hinge holes) | Yes |
| Mounting plate with fastening accessories | Yes |
| Accessories for earth connection | Yes |
| DIN3 lock and key | Yes |

